Bravčová masť je tradičný produkt vyrobený z tuku bravčového mäsa. Túto špecialitu používali naše staré mamy na prípravu jedál, no taktiež aj na preslávený chlieb s masťou a cibuľou. Má bravčová masť aj benefity pre zdravie a ako sa dá využiť dnes? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Kúpiť bravčovú masť
Bravcova mast 500g

Výroba

Bravčová masť sa vyrába tak, že sa tuk bravčového mäsa roztaví a následne sa prefiltruje. Môže sa vyrábať z rôznych častí bravčového mäsa, ako sú slanina, lalok alebo bok. Výsledný produkt má slanú a sladkastú chuť a jemnú textúru.

Bravčová masť a jej benefity

Bravčová masť je vysoko kalorická a obsahuje veľké množstvo nasýtených tukov, takže by sa nemala konzumovať vo veľkých množstvách. Ak sa konzumuje v primeraných množstvách, môže byť zdrojom energie a živín, ako je železo a vitamín D.

Varenie a pečenie

V mnohých kultúrach sa bravčová masť používa ako základ na varenie a pečenie. Napríklad v Európe sa často používa na výrobu pečených zemiakov, knedlíkov a koláčov. Bravčová masť sa tiež často používa ako nátierka na pečivo alebo do polievok a omáčok. V súčasnosti existujú aj alternatívne produkty, ako napríklad maslo alebo margarín, ktoré sa môžu použiť ako náhrada bravčovej masti. Margaríny sa vyrábajú z rastlinných olejov a sú iné ako bravčová masť.

Bravčová masť varenie
Zdravé lesklé vlasy

Využitie v kozmetike

Bravčová masť sa tiež často používa v kozmetickom priemysle na výrobu produktov na starostlivosť o pokožku a vlasy. Je bohatým zdrojom vitamínu A, ktorý je prospešný pre zdravú pokožku, a tiež obsahuje vitamín D, ktorý podporuje rast vlasov.

Zdravé lesklé vlasy

Napriek vysokému obsahu tuku sa bravčová masť stále používa v mnohých kultúrach ako elementárny prvok v kuchyni. Je dôležité si uvedomiť, že by sa mala konzumovať s mierou, pretože príliš veľa môže mať negatívny vplyv na zdravie. Zároveň je však dôležité zachovať tradície a používať produkty, ktoré sú súčasťou našej kultúry a našich jedál. Využite bravčovú masť vo svojej kuchyni aj vy. Teraz si môžete objednať tradičnú bravčovú masť aj priamo v našom eshope.

Kúpiť bravčovú masť